wtorek, 25 maja 2010

Czy wierzycie w magię imion?

Z racji nic-nie-robienia i fatalnej pogody, przeglądam neta w poszukiwaniu CZEGOKOLWIEK ciekawego. I trafiłam na taką oto stronkę z opisami imion. Zaciekawiło mnie, co też wiąże się z imieniem dla mojego synalka.

ANTONI

Pochodzenie:  łacińskie (starorzymskie)
Znaczenie imienia: od rzymskiego nazwiska rodowego; pierwotne znaczenie nie jest znane
Liczba dla imienia: 5
Znak zodiaku: Strzelec
Planeta: Jowisz
Imieniny obchodzi:
17 Stycznia, 1 Marca, 10 Maja, 13 Czerwca, 5 Lipca, 24 Października, 7 Listopada, 28 Grudnia

Był w starożytnym Rzymie sławny ród: gens Antonia, czyli ród Antoniuszów. Marek Antoniusz był głównym konkurentem Juliusza Cezara w walce o władzę w Rzymie i zalecał się do Kleopatry. W Imperium Rzymskim to nazwisko szybko stało się imieniem. Tak powstało imię Antoni. Imię to zawędrowało nawet do Egiptu, gdzie żył święty Antoni Pustelnik, mędrzec i mistyk (dziś tacy przetrwali chyba tylko w Indiach...), który w pustynnej samotności musiał się borykać z najazdem diabelskich mocy. Wielu słynnych malarzy malowało Kuszenie Świętego Antoniego, kiedy mieli ochotę narysować potwory i maszkary, których nie ma w rzeczywistości. Inni święci pędzili żywot cichy i spokojny, a akurat św. Antoni musiał toczyć boje z zastępami Szatana. Dlaczego? Wyjaśnieniem może być liczba tego imienia, pięć. Liczba ta daje charakter bardziej odpowiedni dla wojowników, wodzów, artystów i poszukiwaczy przygód, niż dla zamkniętych w sobie pustelników. Piątka to liczba ludzi, którzy kochają życie barwne i urozmaicone, kierują się porywami serca, są pobłażliwi wobec siebie i łatwo wybaczają innym. Kiedy wpadają w złość, to nie mają zahamowań, a gdy kogoś polubią, to również całym sobą. Dlatego też św. Antoni musiał opędzać się od diabłów w tak teatralny sposób.

Antoniowie lubią życie z szerokim gestem, są cenionymi "duszami towarzystwa". Wielu jest wśród nich uzdolnionych gawędziarzy. Lubią się wyróżniać. Nie należą do tych, którzy nikną w tłumie. Jeżeli rodzice nadają synowi to imię, jest to niemal pewną wróżbą, że w życiu będzie on "kimś". Wielu Antonich ma w sobie coś takiego, jakby pochodzili ze starych, arystokratycznych, dobrych rodzin. Dbają o swoją opinię, nie popełniają gaf ani głupstw, znają się na dobrych obyczajach. Wiedzą, jak wiązać krawat i odróżniają Picassa od Matisse'a. Dbają też o to, by ich synowie wyrośli na porządnych ludzi.

Imię Antoni łączy w sobie wpływy Jowisza i Wenus. Dlatego, chociaż najbardziej jest odpowiednie dla mężczyzn ze znaku Strzelca, to równie dobrze służyć będzie Wagom, Bykom i Lwom. Antoniowie z tych znaków to chłopcy do tańca i do różańca. Odpowiednie też jest dla Raków, Wodników i Bliźniąt. Koziorożce i Panny z tym imieniem mogą się okazać zbyt staroświeccy. Barany, Ryby i Skorpiony pod wpływem tego imienia mogą wyrosnąć na szalonych poszukiwaczy przygód, takich, którym najdziwniejsze pomysły przychodzą do głowy.

(za: http://www.imiona.dla-dzieci.org, podkreślenia i pogrubienia moje)

No i jasne stało się, że obarczę syna brzemieniem wielkości i sławy. :P Niech tak będzie. Nie do końca wierzę w proste przypisanie cech charakteru do imienia, ale dobrze poczytać takie optymistyczne prognozy na życie człowieka, który na razie jest jeszcze w brzuszku i jego największym zmartwieniem jest, jak tu wyprostować nogę/rękę w ciasnych warunkach mojego wnętrza. :P

9 komentarzy:

 1. karla, 2010-05-25 19:2016 lipca 2011 03:26

  może coś w tym jest :) to chyba nie przypadek że dajemy dziecku takie imię a nie inne :P karla-alex.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 2. Krasnal, 2010-05-25 22:3816 lipca 2011 03:27

  A nie napisali, że to snobizm stulecia?;)

  Swoją drogą - uprzejmie donoszę, że Jagoda urodziła:) Malutka ma na imię Lila:)

  OdpowiedzUsuń
 3. O jak cudnie! A jednak rodzą się też dziewczynki. :P

  ~kaczuszka, 2010-05-25 22:55

  OdpowiedzUsuń
 4. Wierzę, ze imię ma znaczenie, i że może być przewodnikiem w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Krasnal, 2010-05-25 23:2016 lipca 2011 03:28

  Rodzą się, rodzą, nie martw się - będzie miał Antek w kim wybierać;) Koło mnie to nawet głównie dziewczynki się rodzą.

  OdpowiedzUsuń
 6. No wiesz - żona zwykle młodsza o parę lat, więc na razie jeszcze tragedii nie upatruję w braku kandydatek na żonę mojego nienarodzonego syna. :P Chyba że okaże się gejem... :P

  ~kaczuszka, 2010-05-25 23:35

  OdpowiedzUsuń
 7. Katarina, 2010-05-26 11:4416 lipca 2011 03:30

  No to widzę, że teraz same Antosie się porodzą :) Co do imion to jest w tym coś napewno. Ale do końca nie trzeba sie tym kierować. Najważniejsze żeby nazwać dzieciaczka normalnie, żeby nie miało potem przykrości.
  Pozdarwiam
  Katarina

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiem - sama "zapożyczyłam" to imię od mojej koleżanki, która niedawno urodziła swojego pierworodnego synka. :P Ale tylko to jedno imię podobało nam się wspólnie, mi i mojemu mężowi.
  Ogólnie jest jakiś powrót na "stare" imiona ostatnimi czasy: Franciszki, Stanisławy, Antosie... Fajne, takie swojskie. :)

  ~kaczuszka, 2010-05-26 16:06

  OdpowiedzUsuń
 9. Mama, 2010-05-27 12:0116 lipca 2011 03:31

  bardzo fajna ta stronka, znajde sobie imiona ktore wybralismy dla dziecka (bo nie wiadomo czy chlopiec czy dziewczynka) wiec popatrze :-) skorzystam od Ciebie

  OdpowiedzUsuń